Szanowni Państwo,
w związku z coraz częstszymi zgłoszeniami nieprzestrzegania porządku domowego po raz kolejny przypominamy, iż na terenie Wspólnoty Mieszkaniowej wszelkie prace remontowe (głośne prace remontowe, zgodnie z Regulaminem porządku domowego, stanowiącym część prawa obowiązującego na terenie Wspólnoty, można prowadzić wyłącznie w dni powszednie w godz. 9:00-18:00 oraz w soboty w godz. 10:00-14:00, a w niedziele i święta są one zakazane. Przypominamy też, że wszelkie inne prace remontowe, ale także wszystkie inne działania i czynności, które mogłyby powodować naruszanie ciszy nocnej i zakłócanie innym mieszkańcom prawa do przebywania w ich lokalach oraz m.in. odpoczynku czy spokojnego snu, są zakazane w trakcie pory nocnej.
Jako przypadki takich czynności wymienić można między innymi następujące:
1. organizowanie o tej porze imprez i spotkań, głośne słuchanie muzyki lub telewizji;
2. używanie wiertarko-wkrętarek, młotka i wszelkich narzędzi tym podobnych, nawet do drobnych prac;
3. aerobik albo inne ćwiczenia fizyczne prowadzące do powstawania niepożądanych o tej porze dźwięków (np. z podskokami albo bieganiem po lokalu);
4. głośne chodzenie (szczególnie z użyciem obuwia generującego hałas: np. szpilki albo tzw. drewniaki, albo bez obuwia korygującego hałas powstały w wyniku „chodzenia na bosaka”, jeśli dany lokal nie jest odpowiednio wytłumiony lub zabezpieczony przed tego rodzaju dźwiękami);
5. przesuwanie mebli (zwłaszcza niepodklejonych tzw. filcami albo innym materiałem skutecznie tłumiącym powstający wówczas hałas) albo sprzątanie lokalu z użyciem głośnego sprzętu, w szczególności odkurzaczy;
6. rzucanie różnych przedmiotów na podłogę;
7. korzystanie ze sprzętu generującego niskie tony (m.in. w postaci tzw. subwooferów od zestawów kina domowego), jeśli sprzęt ten znajduje się bezpośrednio na podłodze i nie jest odpowiednio zabezpieczony pod kątem akustycznym.
Prosimy również mieć na uwadze, że osoby posiadające zwierzęta ponoszą odpowiedzialność za skutki zachowań tych zwierząt – i to nie tylko na terenie własnego lokalu, ale także na całym terenie Wspólnoty Mieszkaniowej (w tym w razie tzw. immisji dźwiękowych).
Zestawienie powyższych czynności jest jedynie przykładowe i w żadnym razie niewyczerpujące.
W przypadku konieczności wykonywania niektórych z tych czynności z uwagi na przyczyny osobiste, rodzinne lub zawodowe bądź też prowadzony tryb życia, prosimy o – adekwatne do natężenia i siły powodowanych przez to hałasów – zastosowanie odpowiednich środków neutralizujących (w postaci np. obuwia tłumiącego hałasy powstałe w wyniku głośnego chodzenia w środku nocy, wspomnianych materiałów z filca do mebli itp.) albo o odpowiednie akustyczne wytłumienie mieszkania, a także o natychmiastowe zaprzestanie lub ograniczenie takich czynności do czasu podjęcia odpowiednich środków neutralizujących.
Komfort życia we Wspólnocie jest wynikiem starań wszystkich mieszkańców i każdy z mieszkańców ma prawo do korzystania ze swego mieszkania w sposób ograniczony adekwatnymi prawami innych osób. Nie jest to więc prawo absolutne i nie daje możliwości niczym nieograniczonego korzystania ze swego lokalu, bowiem każdy z mieszkańców ma takie same prawa, ale i obowiązki z tym związane. Do najważniejszych z nich przynależą m.in. prawo do odpoczynku i spokojnego snu, zwłaszcza w porze nocnej.
Jednocześnie podkreślamy, że pora nocna nie jest jedynym okresem, w trakcie, którego powinny być respektowane prawa innych osób. W czasie pozostałym również powinien być zachowywany spokój i porządek na terenie Wspólnoty, w sposób przewidziany m.in. we wspomnianym Regulaminie porządku domowego.
W związku z powyższym prosimy o przestrzegania postanowień ww. regulaminu i powstrzymanie się od wszelkich działań, które naruszają prawa pozostałych mieszkańców, a właścicieli mieszkań, którzy wynajmują lokale, o poinformowanie swoich najemców o obowiązujących zasadach we Wspólnocie Mieszkaniowej Gdański i zobowiązanie ich do kategorycznego przestrzegania tych zasad, pod rygorem natychmiastowego rozwiązania umowy najmu (lub innej umowy o podobnych skutkach).
Ponadto informujemy, że ze zdarzeń które utrudniają komfort życia innych mieszkańców, gromadzona będzie i zabezpieczana stosowna dokumentacja, w tym wszelkie możliwe rejestracje i inne środki dowodowe, potwierdzające fakty naruszeń przez dane osoby/dany lokal. Dokumentacja ta może być w szczególności wykorzystana we wszelkich możliwych postępowaniach z udziałem Wspólnoty albo jej członków, mających na celu doprowadzenie do natychmiastowego ustania naruszeń, nie wyłączając prawa dochodzenia przez uprawnione osoby stosownego odszkodowania bądź zadośćuczynienia od osób odpowiedzialnych za te naruszenia.
Z wyrazami szacunku,
Administracja