Szanowni Państwo,

W hali garażowej na terenie Wspólnoty Mieszkaniowej Gdański zauważyliśmy na wielu miejsca postojowych i w zakamarkach różne przedmioty, tj. kartony, meble, dywany, puszki po farbach, butelki po spryskiwaczach itd. Przedmioty te mogą stanowić zagrożenie pożarowe, utrudniają komunikację i sprzątanie oraz wpływają na estetykę w hali garażowej.

Mając to na uwadze wszystkich użytkowników hali garażowej prosimy o usunięcie tych zbędnych przedmiotów.

W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wskazano:
– garaż powinien służyć wyłącznie do przechowywania pojazdów mechanicznych i bieżącej niezawodowej obsługi samochodów osobowych,
– garaż nie służy do magazynowania różnego rodzaju przedmiotów czy materiałów,
– niedozwolone jest także składowanie materiałów palnych i łatwopalnych, takich jak paliwo, oleje, farby, opakowania, kartony, koce, papier, tkaniny oraz meble, płyty drewnopochodne w sposób wolnostojący.

Niestosowanie się do przepisów przeciwpożarowych wiąże się z konsekwencjami prawnymi. Są to m.in.:
1. Nieprzestrzeganie przepisów o zakazie składowania przedmiotów mogących utrudnić akcję ratunkową i gaśniczą może wiązać się z mandatami karnymi w wysokości do 500 złotych.
2. W przypadku niezastosowania się do przepisów właściciele ponoszą pełną odpowiedzialność za ewentualne szkody, jakie mogą powstać w wyniku spowodowanego zagrożenia pożarowego.
3. W przypadku składowania przedmiotów w miejscach niedozwolonych Zarządca obiektu ma on obowiązek zgłosić ten fakt do Komendy Miejskiej PSP.

Przestrzeganie przepisów pozwoli uniknąć niepotrzebnych sytuacji konfliktowych i zapewni schludny wygląd hali garażowej.

Podstawy prawne:
1. Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991r. o ochronie przeciwpożarowej (tekst jednolity U. z 2022 r. poz. 2057).
2. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity Dz. U. z 2021 r., poz. 2351).
3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75 z 2002 roku, poz. 690)
4. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719) 
5. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 lipca 2009 roku w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych (Dz. U. Nr 124, poz. 1030).

Pozdrawiam serdecznie
Agnieszka Bajorek
Bożena Chrzanowska